Reportáž: SPDH #1 – Mraznica prekvapila zmenami.

Reportáž: SPDH #1 – Mraznica prekvapila zmenami.

Prvé kolo SP v zjazde je za nami, a tak si ho môžeme zrekapitulovať. Mraznica už tradične patrí do kalendára SPDH, i preto ju väčšina jazdcov pozná a považuje ju skôr za ľahšiu trať. Tento rok však organizátor spolu s chlapcami z Enjoy The Ride Team pripravil niekoľko zaujímavých zmien v podobe viacerých technických úsekov. Ak si k tomu pridáte (pomaly už tradičné) prehánkové počasie dážď-slnko-dážď, tak z toho vznikne parádny motocross.

Nová trať – nová výzva.
V sobotu to spočiatku vyzeralo nádejne. Slniečko príjemne hrialo a trať bola každou hodinou suchšia a rýchlejšia. S Vrbom sa štveráme hore, vraj tam je problém s nestabilným prehnitým stromom,  ktorý musí ísť dole. Zastavujeme jazdcov kôli bezpečnosti a púšťame sa do roboty. Napriek naším statným postavám sa strom pri páde zákerne oprie o druhý a začne trucovať. Preto sa rozhodneme zavolať posily.

Chalani pri zistení, o ktorý strom ide, s radosťou utekajú na pomoc. Problémový „suchár“ sa nám podarilo bezpečne odpratať a pri pohľade na novú stopu, ktorá vďaka tomu vznikla, mi bolo hneď jasné prečo chalani s takou radosťou pomáhali. Novú stopu hneď skúša Ľuboš Staňo a prechádza ju ukážkovo. Pokračujeme nižšie na ďalší nový úsek, ktorý je strmý, s množstvom koreňov a zavretých zákrut. O pády tu nie je núdza a prejsť to na čisto robí problém aj tým skúsenejším. Schádzame pomaly dole do cieľa a s nami aj posledný jazdci. Dnešný tréning končí. Keďže je MS v hokeji väčšina ľudí z depa ide pozerať hokej. My pre zmenu mierime priamo do Steel Arény povzbudzovať našich proti Fínom a aj napriek tomu, že prichádzame o hlas, tak po bojovnom výkone prehrávame. Čo dodať, neprialo nám šťastie ani rozhodcovia, a čo je horšie neprialo ani počasie v Mraznici. V noci prichádza silný dážď, ktorý to s prestávkami potiahne až do rána.

V nedeľu vstávame do upršaného rána, a tak iba rýchlo pozaliezame pod stany v depe. Pri pohľade na jazdcov, ktorí sledujú vodu stekajúcu z každej strany je vidno, že sa im do toho vôbec nechce. Keď sa počasie ako tak umúdrilo, bolo už 20 minút potom ako mal plynúť ranný tréning. Na prvý pohľad je jasné, že nikto nechce byť ten prvý, čo vyzbiera “všetkú” vodu z trate, a až po chvíli vidíme, ako idú hore prví odvážlivci. Postupne sa to začína rozbiehať a jazdci dávajú jednu jazdu za druhou. Rozmočená trať miestami pripomína motocross, no pravda je, že podmienky sú pre všetkých rovnaké, a tak sa nie je na čo vyhovárať. Začína semifinále a najväčšie očakávania máme samozrejme od eliťákov Adama a Rasťa (ktorých sme s napätím sledovali posledné týždne na zahraničných súťažiach). Navyše Adam Rojček tu vyhral už trikrát za sebou, a keďže vyhráva aj v semifinále, tak má dobre našliapnuté k predĺženiu tejto série. Druhý je Rasťo Baránek a tretí Denis Kohút.

Finále je odštartované a za príjemného slniečka nám postupne prichádzajú do cieľa všetci jazdci. V junioroch berie tretie miesto Samuel Paučin, druhé Jakub Brázdil a prvé s pohodlným náskokom Oliver Gombala. Medzi ženami sa najviac darilo Vanese Petrovskej, ktorá poráža rozdielom triedy druhú Vilmu Gombalovú a tretiu Janu Krajčovičovú. V Elite Muži to na tretie miesto vytiahol Ľuboš Staňo. Adam Rojček chybuje a stačí to len na druhé miesto a Rasťo Baránek riskoval menej, čo sa mu oplatilo a odnáša si z prvého kola SPDH cenné víťazstvo.

Ľuboš Staňo z BAJKY.sk C.T.C: „1.kolo SPDH máme za sebou. Trať prešla viacerými zmenami oproti minulým rokom. Počasie zamiešalo karty a ísť čistú jazdu bolo naozaj náročné. Celý víkend sa mi jazdilo super, trať mi sedela. V kvalifikácií som mal problém s vidlicou (vytečený charger). Našťastie Šimon Michalenko mi požičal jeho charger a mohol som štartovať do finále, za čo mu veľmi ďakujem! Tak isto ďakujem guru suspension, ktorý neváhal ani sekundu a hneď môj problém s vidlicou začal riešiť. Vo finálovej jazde som netrafil stopu a zastavil mimo trate. Inak bola moja jazda dobrá a už sa teším na druhé kolo.“

Takže preteky sme si naozaj užili a čo je dôležité dobré ohlasy dostávame aj od samotných jazdcov. Bohužiaľ prichádza aj jedna zlá správa.  A tou je, že v Mraznici sa išlo SPDH pravdepodobne poslednýkrát. Ale, nikdy nehovor nikdy, veď aj nasledujúce kolo, ktoré sa ide v Polomke bolo minulý rok pridané do kalendára skôr náhodne. No a práve možno aj tu, do Mráznice, sa po nejakom čase raz vrátime. Ešte by sme vás radi všetkých pozvali na spomínané druhé kolo SPDH v Polomke, ktoré sa uskutoční 2.6. kde dúfame, že opäť predvediete skvelé výkony.

Výsledky z prvého kola SP v zjazde nájdete TU.

Autor: Matúš Korytko

Edit: Mimi Korytková

Foto: Nika Takácsová