Slovenský pohár v zjazde štartuje už o týždeň

Slovenský pohár v zjazde štartuje už o týždeň

Slovenský downhillový seriál bude tento rok prebiehať na 6 tratiach po celom Slovensku.

Okrem každoročných stálic sa tento rok môžete tešiť aj na novinky, ktoré preveria skúsenosti aj ostrieľaných jazdcov. Ročník 2018 odštartuje 13. mája pretekom vo Veľkej Rači – Oščadnica (Dedovka). „Tohtoročnú zimná sezóna trvala o čosi dlhšie, keďže sa v stredisku dlho držal sneh. Aktuálne však pripravujeme všetko na slovenský pohár a pribudnú aj nové úseky. Chystáme predĺženie trate aj nové skoky,“ povedal Jozef Šiška, organizátor prvého kola SPDH.

Staronová lokalita
Druhé kolo prebehne 3. júna 2018 v Lučivnej, ktorá bude tento rok len s minimálnymi zmenami. Medzi najťažšie trate patrí každoročne Kubínska Hoľa (24.jún), ktorá je považovaná za jednu z najstrmších a technicky najnáročnejších. Do seriálu SPDH sa tento rok vracia aj Vrátna (15.júl), no súťažiť sa bude na novej trati. „Nová trať je vybudovaná v úseku Vrátna – Paseky, bude rýchla a jazdci by ju mali zvládnuť približne do 3 minút,“ predstavil novinku Jozef Šiška.

Majstrák na východe

Na východe tento rok prebehne nielen piate kolo SPDH, ale zároveň sa bude bojovať o titul majstra na MSR 2018. „Trať v Mraznici patrí medzi kratšie, no zároveň dokáže potrápiť aj skúsenejších jazdcov, keďže nedáva priestor na chyby. Aj tento rok pripravíme niekoľko noviniek, ktoré však nebudem dopredu prezrádzať,“ povedal Tomáš Vrbovský, predseda komisie MTB DH a zároveň organizátor pretekov. Sezónu uzatvorí pretek na Košútke (23. september). „Trať na Košútke je odlišná od ostatných tratí v seriáli. Je technická s množstvom umelých prvkov ako napríklad skoky, motocrossové vlnky, lavice a dva veľké rockgardeny. Prvá polovica trate je jednoduchšia, no po nej nasleduje viac skokov s najväčším 8-9 metrovým gapom cez cestu. Ďalej trať pokračuje do strmého lesa, ktorý je plný koreňov a skál,“ zhodnotil trať na Košútke organizátor preteku Ján Halaj.

 

Ciele v sezóne 2018

V tohtoročnom seriáli sa objavia trate, ktoré budú technické, no taktiež aj také, ktoré budú rýchle a viac hravé. Budeme radi, ak sa nám v novej sezóne podarí zorganizovať seriál, s ktorým budú spokojní jazdci, partneri podujatia aj verejnosť. Našim cieľom je taktiež viac spopularizovať tento šport a zvýšiť záujem divákov a pretekárov,“ uzatvára Tomáš Vrbovský, predseda komisie MTB DH.