Reportáž: SPDH #2 – Nový ženský talent v hre?

Reportáž: SPDH #2 – Nový ženský talent v hre?

Druhé kolo SP v zjazde sa presunulo do Polomky. Lokality, ktorá bola do seriálu po siedmych rokoch zaradená minulú sezónu. Po predošlých daždivých pretekoch nám počasie konečne prialo a počas celého víkendu sme si naplno užívali letnú pohodu. Bola to príjemná zmena, hlavne pre jazdcov, ktorí na posledných pretekoch zažili poriadny motocross.

Trať v Polomke prešla malými zmenami
Trať v Polomke nie je dlhá, so svojou dĺžkou 1600 metrov sa radí k tým kratším. Po minulom roku prešla menšími zmenami, ktoré mi zhrnul Bači, dlhoročný biker a spoluorganizátor: „Oproti minulému roku pribudli na trati dva nové veľké hlinené gapy. Celkovo sa na šliapavej lúke objavili štyri, čo ulahodilo oku diváka asi najviac. Lesná časť trate prešla len kozmetickými úpravami. K zmenám došlo na začiatku, posunulo sa to viac do lesa. V strednej pasáži pribudol lesný technický malý gapík. Trať je za sucha veľmi rýchla, plná uvoľnených kameňov a množstva koreňov, ktoré určite dali zabrať všetkým jazdcom. V spodnej časti sa vynechala časť šliapavej lúky a trať sa na malú chvíľu vniesla späť do lesíka, kde v strmine číhalo zavreté spomaľovacie esíčko. Po ňom už jazdci vo vysokej točivej frekvencii dupali do cieľa“.

Množstvo koreňov na niektorých úsekoch dali jazdcom poriadne zabrať. Viacerých neobišli ani nepríjemné pády.

Nová krv v kategórii žien
Sezóna 2019 priniesla zmeny v kategórii žien. Nezvýšil sa len počet báb na štarte, ale aj kvalita. Spomedzi nových báb vyčnieva začínajúca zjazdárka Vanesa Petrovská, ktorá zaujala svojim štýlom a rovnako aj výkonmi. Na obidvoch kolách SP v zjazde brala prvé miesta a napriek tomu, že sa len zoznamuje so SPDH traťami dáva do laty aj skúsené zjazdárky.

Vanesa Petrovská, Deem Racing Team: K jazdeniu som sa dostala v lete 2017, keď ma moji kamaráti zobrali na jednu z lokálnych tratí. Odvtedy ma to začalo baviť a jazdila som úplne každý deň. Po tom ako ma v zime oslovil tím KZC Bytča teraz Deem Racing Team ma jazdenie začalo baviť ešte viac a rodičia mi kúpili nový bike. Pred sezónou 2019 sa ma môj tím snažil čo najlepšie pripraviť na sezónu. Absolvovala som tréningový kemp v Taliansku a veľa som jazdila v bikeparkoch na Slovensku i v zahraničí. Slovenského pohára v downhille som sa zúčastnila túto sezónu prvýkrát a hneď sa mi podarilo vyhrať aj v Mraznici aj tu v Polomke, kde ma trať veľmi bavila. Mala veľa rýchlych, ale aj pomalších pouzatváraných úsekov, nechýbali skoky. Trať nebola moc dlhá, ale kondične dala dosť zabrať. Počas semifinálovej jazdy som spadla, takže finálovú jazdu som sa snažila ísť skôr na istotu“.

V kategórii žiakov nadelil víťaz Filip Tichý niečo vyše 6 sekúnd druhému miestu a z kadetov maďarský reprezentant Martin Cseh mal rozdiel na druhého skoro 5 sekúnd.

V junioroch do cieľa s najlepším časom dorazil Oliver Gombala, druhé miesto berie Jakub Brázdil a tretiu priečku obsadil Patrik Novák. Medzi eliťákmi na Polomke chýbal Adam Rojček, a tak si o prvenstvo Rasťo Baránek zasúperil s Martinom Knapcom a Ľubošom Staňom. Víťazne z toho vyšiel Rasťo, ktorý zadelil najlepší čas v oboch kolách, no napriek tomu cíti, že má na viac: Trať dobre poznám, takže som vedel čo približne nás čaká, navyše predpoveď počasia naznačovala víkend bez dažďa. Na trati pribudli nejaké skoky a jedna pasáž pred cieľom, čo hodnotím pozitívne. Celý tréning sa mi jazdilo dobre, a tak som sa pripravený vrhol na kvalifikáciu a následne na finále. V oboch som išiel pomerne dobre a bez chýb a vyšlo z toho 2x prvé miesto, čo ma samozrejme teší. Spokojný ale nie som, cítim, že viem jazdiť aj rýchlejšie, ale bohužiaľ mi v tom niečo bráni a nedokážem zo seba dostať maximum. Cez víkend to stačilo na výhru, ale na veľkých pretekoch to stačiť nebude, čiže musím na sebe pracovať“.

Druhé kolo SP v zjazde máme úspešne za sebou a už teraz sa môžeme tešiť na 3.kolo a zároveň MSR, ktoré sa budú konať na Košútke po vyše mesačnej pauze 21.júla 2019. Tak verím, že sa tam všetci vidíme.

Výsledky z druhého kola SP v zjazde nájdete: TU.

Text a foto: Nika Takácsová

Celá fotogaléria: FB SPDH

Video, Góly body sekundy, RTVS, 4. jún. 2019, 16. min. 45sek.: TU.