Report: Napínavý majstrák

Report: Napínavý majstrák

Po prvýkrát sa Majstrovstvá SR v downhille konali na východe Slovenska. Stredisko Hnilčík – Ski centrum Mraznica tento víkend hostilo 145 bikerov, ktorí prišli zabojovať o tituly majstrov. Počasie organizátorom tento rok konečne prialo a prilákalo do strediska aj množstvo divákov, ktorí si nenechali ujsť skvelé zjazdárske výkony.

Mladé nádeje

V kategórii žiakov o Majstra SR viedli súboje Patrik Svitok (Bang DH Team) s Noelom Dankom (Kellys Factory Team). Semifinálka bola úspešnejšia pre Noela, ale vo finálke nenechal Patrik nič na náhodu a zajazdil skvelý čas s ktorým si tento rok vybojoval v Mraznici titul Majstra SR.

V kategórii Kadeti o prvenstvo súperili dvaja tímoví jazdci z KZC Bytča Samuel Paučin a Adrián Vanko, ktorí bezkonkurenčne zadelili o minimálne 10 sekúnd lepšie časy, ako zvyšní jazdci v ich kategórii. Prvé miesto si s dvojsekundovým náskokom bral nakoniec Samuel Paučin.

Napínavé súboje aj medzi ženami

V kategórii žien sa na štart postavilo päť bikeriek. V semifinálovej jazde sa najviac darilo Jane Krajčovičovej (High riders Team), ktorej sa však vo finálke nepodarilo výraznejšie zlepšiť čas a tým dala priestor zabojovať o titul zvyšným zjazdárkam. O vyše 7 sekúnd si zlepšila vo finálke jazdu Ester Barteková (Bang DH Team), ktorej to však tiež nestačilo na prvé miesto. Najlepšiu jazdu zo žien vo finálovej jazdce predviedla Simona Porubanová (Specialized CZ), ktorá si z Mraznice odniesla Majstrovský titul.

SIMONA PORUBANOVÁ, kategória žien, Specialized CZ

Konečne nám vyšlo v Mraznici počasie. Síce cez noc pršalo, ale na trati to nebolo takmer ani poznať. Celý víkend sa mi jazdilo super a po dlhej dobe na bajku som si to užívala. Semifinálku som išla na istotu, no po pár chybách v poslednom úseku trate, kde ma to mierne rozhodilo to vyšlo až na tretie miesto. Vo finálke som dala do toho všetko a s veľkým zlepšením času to vyšlo na jednotku, takže som veľmi spokojná. Veľkú radosť mám aj z bratanca Kristiána, ktorý taktiež získal titul majstra v junioroch, takže pecka„.

Medzi Juniormi sa najviac darilo už spomínanému Kristiánovi Porubanovi (Specialized CZ), ktorý bude veľkou konkurenciou aj v Elite, kde onedlho zamieri.

 KRISTIÁN PORUBAN, kategória Juniorov, Specialized CZ

Sobotňajší tréning bol v závere trošku na mokrej trati, dnes nám však vyšlo pekné počasie a trať sa poriadne zrýchlila. Bol to masaker v niektorých úsekoch som sa aj celkom bál, ale nakoniec to vyšlo a som veľmi spokojný ako to dopadlo„.

Rozlúčka s kategóriou Hardtail

Organizátor sa pri vyhlasovaní majstrov postaral o veľké prekvapenie a udelil posledné majstrovské tituly aj v HT kategórii, ktorá sa na ďalší rok ruší. O titul si tak nevedomky zabojoval Pavol Magda (Devonic Factory Team) s Andrejom Páleníkom (Bang DH Team). Obe jazdy napriek napínavému finále vyhral dlhoročný HT zjazdár Pavol Magda, ktorý sa stal posledným úradujúcim Majstrom SR v tejto kategórii.

PAVOL MAGDA, kategória HT, Devonic Factory Team

V sobotu som miesto tréningu na biku absolvoval výbeh do kopca na RedBull akcii na Štrbskom Plese, čiže na trať v Mraznici som sa dostal až v nedeľu ráno. Tá mi hneď po prvých tréningových jazdách sedela vynikajúco. Odzrkadlilo sa to aj v mojej semifinálovej a finálovej jazde, ktoré mi vyšli na 100%, takže som so sebou spokojný… A to, že získam titul Majstra SR v HT som nečakal o to viac ma to teraz teší„.

Najstarší bojovali o stotinky

V kategórii Masters sa po nejakom čase opäť na kopci ukázal Ján Javorník (BIKESTRIKE.COM), ktorý zadelil len o 46 stotín lepší čas ako druhý Lukáš Plátek a získal titul Majstra SR. Rovnaký priebeh mal boj o tretie miesto, ktoré napokon získal Matej Mackovič (CK Life4Ride), ktorý zadelil o 45 stotín lepší čas ako Matúš Paulovič a skončil na celkovom treťom mieste.

V elitnej kategórii si dali parádny súboj o Majstra SR Adam Rojček s Rasťom Baránkom, ktorí sa túto sezónu striedajú v rámci SPDH na prvých priečkach. Mraznica viac dopriala Adamovi Rojčekovi, ktorý si obhájil titul Majstra SR s časom 02:00,97.

ADAM ROJČEK, kategória Elite, CTM Racing Team

Tento víkend sa mi podarilo obhájiť Majstra SR v downhille, čo ma veľmi teší. Bol to jeden z mojich cieľov na sezónu. Celý víkend sa mi jazdilo super, dnes ráno to bolo trošku na takom slize, tak som išiel jazdiť až ku koncu tréningov. Semifinálová jazda mi vyšla, mal som v nej len také jemné chyby. Vo finálovej jazde som hneď na vrchu spravil dosť veľkú chybu a bál som sa, že ma bude stáť prvé miesto, ale zvyšok trate som mal čistú jazdu, veľmi som sa snažil a našťastie to vyšlo„.

TOMÁŠ VRBOVSKÝ, organizátor

Máme za sebou úspešné kolo v zjazde a zároveň MSR. Mraznica nám konečne po niekoľkých rokoch ukázala priaznivú tvár, zažili sme konečne luxusné počasie. Nakoniec sa tu zišlo aj celkom dosť pretekárov, čo ma milo prekvapilo a potešilo. S celkovým priebehom akcie som veľmi spokojný a teším sa na ďalšie preteky„.

Na ďalšie kolo Slovenského pohára v zjazde sa môžeme tešiť po dlhšej prestávke, koncom septembra v Bike parku Košútka.

Text a foto: Veronika TAKÁCSOVÁ

 

Výsledky SPDH4 + Majstrovstvá SR:

Elite

 1. ROJČEK Adam – MAJSTER SR ELITE
 2. BARÁNEK Rastislav
 3. STAŇO Ľuboš
 4. KNAPEC Martin
 5. PIVKO Samuel

Juniori

 1. PORUBAN Kristián MAJSTER SR JUNIORI
 2. FELLNER Sebastian
 3. KIRSCHBAUM Oliver
 4. SOPKO Gregor
 5. OGUREK Peter

Ženy

 1. PORUBANOVÁ Simona – MAJSTERKA SR ŽENY
 2. BARTEKOVÁ Ester
 3.  KRAJČOVIČOVÁ Jana

Žiaci

 1. SVITOK Patrik – MAJSTER SR ŽIACI
 2. DAŇKO Noel
 3. ŠČEPKO Timotej

Kadeti

 1.  PAUČIN Samuel – MAJSTER SR KADETI
 2. VANKO Adrián
 3. NIKOLÍNI Samo

HT

 1. MAGDA Pavol – MAJSTER SR HT
 2. PÁLENÍK Andre
 3. MATIS Radoslav

Masters

 1. JAVORNÍK Ján – MAJSTER SR MASTERS
 2. PLÁTEK Lukáš
 3. MACKOVIČ Matej