Report: Majstrovstvá Európy DH 2018

Report: Majstrovstvá Európy DH 2018

Uplynulý víkend sa konali Majstrovstá Európy DH v Portugalsku.

Ak ste zvedaví ako sa darilo našim chalanom, prinášame vám pár slov priamo od nich. Do Portugalska – Lousã dorazili už pár dni pred plánovaným pretekom, aby stihli čo to natrénovať.

Dnes je streda, hneď ráno sme postavili depo a všetky potrebné veci na servis bicyklov ako aj miesto na sedenie, na obed a celkovo zázemie na nasledujúce dni, proste klasika. Doobeda sme stihli aj registráciu po ktorej sme sa netrpezlivo vydali na pešiu obhliadku trate tzv. trackwalk. Hneď od štartu trať vyzerá dobre. Je veľmi rýchla, strmá, technicky náročná, dlhá a navyše dosť mokrá. Nikdy sme tu neboli, takže pre všetkých je nová a bude náročné si všetko zapamätať a dobre najazdiť, každopádne všetci sa tešíme a sme zvedaví, ako nám to pôjde na zajtrajšom prvom tréningu. Po trackwalk-u sme si ešte nachystali bicykle a teraz už je čas oddychovať 🙂“ Michal Wiesenganger, ktorý manažuje Kellys Factory Team.

Keďže nám tréning začínal až o 15:00, tak sme nemuseli skoro vstávať. Pred obedom sme išli dole do depa, aby sme si ešte stihli pripraviť bicykle a dať ľahký obed. Tréning nám začal o 2 hodiny skôr ako bolo v proporciách. Trať bola suchá a rýchla. Jazdilo sa nám dobre a pomaly sme najazdievali stopy. Trať sa za dnešok dosť rozjazdila a stopy sa priebežne menili. Tréning skočil o 17:00.

V sobotu poobede čakal chalanov meraný tréning. Cez obed stihli dať pár jázd s dobrým počasím, avšak na meranú jazdu sa znovu rozpršalo. „Rozhodol som sa ísť na RTG, pretože som mal v tréningu pád a poranil som si nohu. Skúsil som aj ďalší tréning ale nešlo to, tak som sa rozhodol odstúpiť“, hovorí Ľuboš Staňo. „Moja meraná jazda bola veľmi opatrná, pretože som šetril sily na zajtrajšie finále“ – Adam Rojček

„V jazde som mal pomerne dobrý vrchný úsek ale spodok už nebol ideálny a navyše som mal v dôležitej pasáži problémy s človekom v trati čiže nič extra, každopádne som rád, že sa to stalo dnes a nie zajtra“ – Rasťo Baránek

Vo finálový deň mali chlapci posledný tréning doobeda, kedy mohli urobiť posledné zmeny stôp a doladiť jednotlivé úseky. Obaja stihli dve jazdy a nasledovala pauza, čas na jedlo a prípravu bicyklov. O 16 hodine začínali finálové jazdy mužov. Ako prvý z dvojice prišiel do cieľa Adam Rojček. „Jazda bola pomerne dobrá až kým som neurobil chybu v strede trati a musel som zastaviť a vrátiť sa naspäť do trate, a to ma stalo veľa času, takže 40.miesto“ hovorí Adam. O dve minúty prišiel do cieľa Rasťo Baránek.Išlo sa mi pomerne dobre, aj keď v daždi bol problém niečo vidieť. Nemal som žiadne väčšie zaváhania a stačilo to na 18. miesto, čo je na prvé preteky sezóny fajn “ – dodáva Rasťo.

Pretekári to nemali vôbec jednoduché, veľmi silný vietor komplikoval jazdcom všetky úseky a najmä skoky, blato a dážď znižovali viditeľnosť. Od začiatku finále sa to zhoršovalo a na finálovú desiatku už vietor takmer odvial stany v cieli, čiže žiadna sranda. „Máme to však za sebou, momentálne už cestujeme na ďalšie preteky a sme radi, že sme mali možnosť zúčastniť sa majstrovstiev Európy a začať tak sezónu plnú pretekov.„uzatvára Michal.

Za fotografie ďakujeme Tomášovi Tothovi.