Rasťo Baránek: SPDH je pre mňa niečo, kde som začínal a veľa sa naučil.

Rasťo Baránek: SPDH je pre mňa niečo, kde som začínal a veľa sa naučil.

Rasťa mnohí vnímajú ako slovenského elitného zjazdára. Talentovaný rodák z Považskej Bystrice sa v týchto dňoch pripravuje na novú sezónu. Porozprávali sme sa o jeho víziách a plánoch, o tom, ako vyzerala jeho príprava a ako vidí svoje šance v sezóne 2019.


Ahoj Rasťo, minulý rok sa ti v sezóne celkom darilo. Ako by si ju zhodnotil? Čo ťa potešilo, povzbudilo a naopak, nahnevalo alebo sklamalo?
Uplynulá sezóna bola pre mňa naozaj zvláštna, jazdilo sa mi naozaj veľmi dobre, ale napriek tomu výsledky neboli také, ako by som očakával, najmä v zahraničí. Na druhú stranu doma sa mi darilo naozaj dobre a okrem jedného pokazeného preteku som jazdil všetky kolá výborne. Mrzia ma majstrovstvá Slovenska, kde som opäť skončil druhý, ale s Adamom sme sa predbiehali celú sezónu a ten deň sa mu darilo viac, takže fair-play.

Keď už spomínaš Adama Rojčeka, aký máte vzťah? Berieš ho ako svojho najväčšieho súpera?
Začiatkom sezóny 2018 som bral Adama ako svojho veľkého súpera. Avšak asi v polovici sezóny sa to zmenilo. Pochopil som, že nebyť jeho, tak sa nikdy nikam neposuniem. Vždy, keď jazdíme doma, jazdíme „proti sebe“. Napríklad Majstrovstvá Slovenska boli vyhrotené tak, že som si sám počas finálovej jazdy uvedomoval, že toto je moje úplné rýchlostné aj výkonové maximum. Išiel som na 100%, lebo som vedel, že inak nemám šancu. Adam mi v cieli hovoril, že to mal úplne rovnako, a že to bol masaker. Ale vždy, keď jazdíme v zahraničí, jazdíme spolu proti ostatným, pretože konkurencia je obrovská, a keď si máme ako poradiť, pomáha nám to obom. Navyše od tohto roka je Adam môj tímový kolega. Spolu so Sehnym budeme tvoriť parádnu, a verím že aj rýchlu patriu 😉

https://www.instagram.com/p/BmciVNbhKE3/

Nová sezóna sa blíži, ako si sa na ňu pripravoval? Čo máš za sebou a čo ťa ešte čaká?
Do začiatku sezóny zostáva približne mesiac, preto sa snažím predovšetkým veľa jazdiť. Absolvoval som už dva tréningové kempy v Taliansku a posledný ma čaká o týždeň, takže sa, samozrejme, teším. Inak mám za sebou klasiku – veľa posilky a kardia, pár hodín v BMX hale v Šenkviciach a túto zimu som ešte pridal 2x do týždňa hokej, aby príprava nebola taká jednotvárna.

https://www.instagram.com/p/Bs5vQ7ZFUQS/

Aké máš plány v novej sezóne? Chystáš sa jazdiť len zjazd, alebo vyskúšaš aj enduro?
Čo sa týka endura, veľmi sa teším, že na Slovensku vzniká nová séria pretekov, pretože u našich českých susedov je to populárne každý rok viac. Verím, že aj tu u nás sa budú preteky tešiť veľkej účasti. Ja osobne pretekanie v endure zatiaľ veľmi neplánujem. Sezóna v zjazde je poriadne nabitá a už teraz mám problém zorganizovať kalendár tak, aby som odjazdil všetko, čo chcem. Určite ale chcem skúsiť aspoň jedno kolo, ak sa podarí stihnúť viac, budem len rád. 

Čo hovoríš na tohtoročné trate a lokality SPDH?
Lokality Slovenského pohára v zjazde sú tento rok dobré. Hlavne sú to strediská, ktoré o to majú záujem a tým sú preteky lepšie a jednoduchšie aj pre organizátorov. Na druhú stranu ma mrzí, že lokality ako je Jasná alebo Kubínska Hoľa sú vynechané. Tie mi vždy vyhovovali najviac a obe trate sú moje obľúbené. Myslím si, že je super nápad nahradiť kategóriu Hardtail kategóriou Enduro. Treba sa vedieť prispôsobiť dobe a tomu, na čom sa jazdí. SPDH je pre mňa niečo, kde som začínal a veľa sa naučil, takže som rád, že máme celý seriál a možnosť pretekať aj „doma“.

Ako vidíš svoje šance na MSR?
Majstrovstvá Slovenska sú tento rok na Košútke, kde sa mi podarilo niekoľkokrát vyhrať. Myslím si teda, že rozhodne šancu mám. Dobre si však uvedomujem, že je to celé o jednej jazde. Stať sa preto môže čokoľvek. Navyše aj u nás na Slovensku je pár naozaj rýchlych chalanov, ktorí majú rovnaké šance na titul, ako mám ja. Určite to bude opäť víkend jazdenia na hrane!

https://www.instagram.com/p/BpqwDvvF79r/

Plánuješ ísť aj majstrovstvá sveta?
Majstrovstvá sveta sa pôjdu v Kanade, kde by som, samozrejme, veľmi rád išiel a zažil to celé na vlastnej koži. Trať patrí k najťažším na svete (možno je aj najťažšia), takže rozhodne na to treba byť patrične pripravený. Ak pôjde sezóna dobre a budem podávať dobré výsledky, veľmi rád pôjdem. Momentálne robím všetko preto, aby to tak bolo.

Na čom budeš tento rok jazdiť? Máš aj nejaké „vychytávky“?
Môj bicykel sa v základe oproti minulému roku nemení. Opäť budem mať veľké 29 palcové kolesá a aj väčšina komponentov zostáva. Na túto sezónu som ale kompletne zmenil tlmenie, namiesto vidlice FOX budem jazdiť vidlicu RockShox Boxxer a vzadu vzduchový tlmič FOX Float X2. Rozhodol som sa tak po mojom poslednom testovaní tlmenia v Taliansku a verím, že to bude dobrá zmena. 

https://www.instagram.com/p/BiL01msBRG7/

Keď máš voľný čas, ako ho tráviš? 
Voľný čas? To je čo? 😀 Ale nie… Keby sa opýtaš mojich kamošov, kto je najviac zaneprázdnený človek, tak asi nebudú váhať a povedia, že som to ja. Keď sa ale teda nájde nejaké voľno, tak ho trávim s frajerkou alebo s otcom na rybách. V nedeľu ráno pozerám americký supercross, som veľký fanúšik 🙂

https://www.instagram.com/p/Bq40whflMRu/

 

Naj trať: Slovensko – Jasná, svet – Schladming.
 
Naj jedlo: Je veľmi ťažké vybrať jedno, ale asi Vianočný zemiakový šalát  (viem na športovca nič moc) 😀 
 
Naj skladba: Často sa to mení… Aktuálne Post Malone – Sunflower.
 
Vzor: Ken Roczen.
 
Bicykel: Kellys Noid 2019 29’ veľkosť L.
 
Ja o 10 rokov: Zdravý a šťastný 😉 
 
Autor: Matúš Korytko
Edit: Mimi