FINÁLE SPDH 2017 V STARONOVEJ LOKALITE SNOWPARADISE

Tento víkend (23.-24.09.2017) sa bikeri vybrali na sever Slovenska do staronovej lokality Slovenského pohára v downhille. Finálové kolo po ôsmich rokoch hostilo stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica. Comeback bol okorenený poriadnou spŕškou, ktorá potrápila nielen jazdcov. Tým, ktorí si chceli potrénovať, neostávalo nič iné len zaťať zuby a užiť si poriadny motocross. Napriek zlým predpovediam sa vo finálový deň počasie ustálilo, čo prilákalo do strediska aj divákov v gumákoch, ktorí hlavne v priestoroch cieľa sledovali dojazdy jazdcov. Nepriaznivé počasie sa odrazilo aj na účasti pretekárov, odštartovalo ich 110.

Jozef Šiška, organizátor pretekov: „Po niekoľkých rokoch, konkrétne 8-smich sme sa vrátili do doliny Rača, kde sa na Dedovke usporiadalo finále Slovenského pohára v downhille 2017. Sobota nám nepriala, lialo skoro celý deň. Jazdcom neostávalo nič iné len si zvyknúť a vyjazdiť si svoju stopu. Účasť pretekárov bola menšia, no v tých podmienkach, ktoré sme mali, som vďačný všetkým čo prišli. Úrazy nás tento pretek obchádzali, horská služba nemala žiadnu robotu.“

V kategórii Elite sa najviac darilo úradujúcemu Majstrovi Slovenska Adamovi Rojčekovi (CTM Racing Team), ktorý bral prvé miesto v rámci 6.kola SPDH a stal sa aj celkovým víťazom pohára. V rámci celkového bodovania v elitnej kategórii skončil na druhej priečke Rastislav Baránek (Kellys Factory Team) a tretie miesto obsadil jeho tímový kolega Ľuboš Staňo.

Adam Rojček, kategória elite, CTM Racing Team: „Túto sezónu som prvý rok jazdil v kategórii elita. Bol to pre mňa skvelý rok, hlavne vďaka tomu, že sa mi podarilo zvíťaziť v celkovom hodnotení a získať vo svojej kategórii titul Majstra Slovenska. Túto sezónu sa mi tiež páčil výber lokalít, celkom mi to sedelo, hlavne majstrák na Kubínke, ten bol veľmi podarený. Po organizačnej stránke si myslím, že to bolo viac menej bez problémov. Snáď sa vidíme zase o rok.“

V kategórii žien suverénne vyhrala 6.kolo SPDH a zároveň aj celý pohár Dominika Durčáková (ROCKBIKE.CZ). Druhá celkovo najrýchlejšia spomedzi žien bola skúsená Jana Krajčovičová (High Riders Team). O tretie miesto v celkovom hodnotení súperila Ester Barteková (BANG DH Team) s Vilmou Gombalovou (Bikeza Team), ktorá ho aj napokon s minimálnym rozdielom 5 bodov získala.

Medzi najmladšími sa najviac počas celej sezóny a rovnako aj na poslednom preteku darilo Noelovi Dankovi (Absolute Racing Team). Vo svojej prvej jazdeckej sezóne sa druhým najrýchlejším jazdcom pohára stal Patrik Svitok (Bang DH Team) a tretie miesto v rámci SPDH 2017 získal Dávid Pavúk (High Riders Team).

Medzi kadetmi bol jasný víťaz už počas kôl Slovenského pohára. Oliver Gombala (CTM Racing Team) suverénne vyhral všetky kolá SPDH 2017 a stal sa tak aj celkovým víťazom. Medzi druhým a tretím miestom boli tiež výraznejšie bodové rozostupy. Celkovo druhý skončil Samo Nikolíni (Enjoy the ride team) a tretie miesto obsadil talentovaný Oliver Vejčík (BIKESTRIKE.COM)

Najmenej početná kategória HT to mala počas sezóny na bedni pestrejšie. Po nepríjemnom páde dlhoročného hardtailistu Paliho Magdu v Jasnej sa to na bedni obmieňalo. Celkovo sa najviac darilo Andrejovi Páleníkovi (Bang DH Team) ktorý vyhral 6.kolo vo Veľkej Rači a stal sa zároveň víťazom Slovenského pohára v downhille. Druhým najúspešnejším bol Radoslav Matis (Enjoy the ride team) a spomedzi zvyšných htčkárov najviac bodov počas sezóny nazbieral Gregor Sopko (High Riders Team).

Andrej Páleník, kategória hardtail, Bang DH Team: „Keďže v sobotu skoro celý deň pršalo, trénovať som sa odhodlal až v poobedňajších hodinách, kedy sa počasie trochu ustálilo. Jazdilo sa mi dobre, blato mi vyhovuje, vôbec mi nevadilo, že na trati pršalo. V nedeľu začala trať preschýnať a blato lepiť. Stihol som si dať jednu tréningovú jazdu. Semifinále som šiel na 80%, aby som vedel, čo do jazdy ešte viem dať vo finálke. Keďže som mal pekný náskok, finále som šiel už s kľudom a jazda mi vyšla podľa predstáv. Mojim cieľom pred sezónou bolo skončiť v top trojke v celkovom poradí, podarilo sa mi byť prvý, čo ma veľmi teší.“

Medzi najstaršími sa počas celej sezóny najviac darilo Gáborovi Lentharovi (Freeriderz SC). O zvyšných priečkach rozhodovali tesné bodové rozdiely. Druhé miesto si s počtom bodov 493 vybojoval Viktor Michálek (CK Stupava). Tretie miesto patrilo Vlastimilovi Hinčicovi, ktorý ho získal tesne len so sedem bodovým rozdielom aj napriek tomu, že sa preteku vo Veľkej Rači nezúčastnil.

V najpočetnejšej kategórii Hobby sa víťazom 6.kola SPDH stal Frederik Slamka (KHC Kaktus Bike Bratislava), ktorý si z celkového hodnotenia odniesol druhú priečku. Celkovým víťazom SPDH 2017 v kategórii Hobby sa stal Adam Lučan (High Riders Team), ktorému finálové kolo nevyšlo podľa predstáv a skončil až na 5 mieste. Celkovo tretím najrýchlejším jazdcom pohára sa stal Roman Dančík (CK Stupava), ktorý v rámci posledného kola skončil až na 7. mieste.

Junior Sebastian Fellner získal v rámci finálového kola 1. miesto, no ani to mu nestačilo na to, aby v celkovom hodnotení skončil na 3. mieste. O pódiové umiestnenie prišiel len o 3 body pred Ivanom Kiňom (BIKESTRIKE.COM). Naopak Timoteja Litvaja (C. T. C. Wolf Riders), ktorý bol vo Veľkej Rači diskvalifikovaný neohrozila ani táto bodová strata a suverénne v rámci celkového hodnotenia skončil na 1. mieste. Druhú priečku v rámci celkového hodnotenia obsadil Denis Kavalec (KZC Bytča).

Jozef Šiška, organizátor pretekov : „Celkovo sezónu 2017 a SPDH hodnotím úspešne, síce začalo chodiť na pohár menej jazdcov ako tomu bolo v minulosti, ale verím, že zmeny, ktoré chystáme v sezóne 2018 oslovia väčší počet bikerov. Pribudne minimálne jedna nová lokalita, možno aj viac, nechajte sa prekvapiť.“

Sezónu v rámci Slovenského pohára v downhille máme úspešne za sebou, tešíme sa na SPDH 2018 a novinky, ktoré sa chystajú.

Zdroj článku: Bang.sk